light

روشهای نگهداری و نوسازی جواهرات

روشهای نگهداری و نوسازی جواهرات

روشهای نگهداری و نوسازی جواهرات


طلا بعد از ساخت، آن براقی و شفافیتی را كه مورد انتظار است ندارد و صرفا بعد از صیقل دادن، پولیش‌كردن و آمدن لایه‌ای از آب پلاتینیوم است كه جلوه واقعی خود را پیدا می‌كند. براي نگهداري از زيور الت خود بايد به نکاتي توجه :
طلا‌های‌تان را كنار هم نگذارید. بهتر است هر قطعه طلا یا جواهرتان هر كدام جعبه مخصوص به‌خود را داشته باشند. تا آن جایی كه امكان دارد از ساییدگی میان طلا و جواهرات‌ جلوگیری كنید. نگهداری نقره در یک کیسه در بسته کدر شدن آن را به تعویق می‌انــدازد اما هیچ گاه مروارید را درون کیسه پلاستیکی در جایی قرار ندهید.
مواد شوینده اسید‌دار، عطر یا آستون و هرگونه ماده اسید‌دار با مرور زمان جلوه و براقیت طلا را ازبین می‌برد.
بعد از برگشتن از مهمانی كه خسته هستید و حوصله جا دادن جواهرات‌تان را در جعبه‌های خود ندارید آنها را روی میز آرایش پرت كنید. بهتر است بدانید آن چنگ‌هایی كه سنگ یا نگین را نگه داشته‌اند آن قدر قوی نیستند كه بر اثر ضربه یا پرتاب شدن آسیبی نبینند لبه سنگ ممكن است در اثر برخورد آسیب ببیند یا سنگ شل شود و بعد از مدت كوتاهی بیفتد. پس در قدم اول جای مشخصی برای هر كدام از زیورآلات‌تان در نظر بگیرید و در قدم بعد با آن‌ها كمی مهربان‌تر باشید.
هنگام حمام گرفتن یا شست‌وشوی دستهـا، جـواهرآلات خـود را در بیاورید. چون صابون سبب ایجاد لایه نازک روی جواهرآلات می‌شود.
برای جلوگیری از گره خوردن زنجیرهای اضافی که به گردن نمی‌اندازید، آنها را با قفل بسته نگه‌داری کنید. در صورتی که زنجیر گردن شما، گره خورد، آن را بر روی سطح لیز و صیقلی قرار داده و مقداری روغن بچه بر روی محل گره بریزید. سپس با یک سوزن کلفت سعی در بازکردن گره موجود کنید.
با جواهرات آشپزی نکـنیـد زیـرا گـرمای شـدید و روغــن موجب صدمه زدن به نگین جواهرات می‌شود.
فلزات قیمتی را تنها با یک پارچه ویژه پرداخت یا پارچه نمدی پاک کنـیـد زیـرا حوله یـا پارچه به خاطر آن کـه گـرد و غبـار را در خــود نگه میدارنـد باعث خراش برداشتن جواهرات می‌شوند.
جواهرات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت کنید.
در استخر جواهرات خود را درآوریـد زیـرا کـلـر سبب تغییر رنگ یا شل شدن نگین‌ها می‌شود.
جواهرات را به منظور جلوگیری از خراشیده شدن به طور مجزا نگهداری کنید.

تمیز کردن طلا

مقداری مایع ظرفشویی در آب بریزید و روی اجاق گرم کنید. وسایل طلایی را درون آب قرار دهید و با مسواک برس بزنید. سپس با آب داغ بشویید، خشک کنید و با جیر جلا دهید.
مقداری خمیر دندان را به همراه مسواک روی جواهرات مالش دهید و سپس طلا‌ها را کاملا شسته، خشک کنید.
با مقداری آبلیمو و کمی مایع ظرفشویی طلاهای خود را جلا دهید.
طلا‌ها را در الکل ۹۰ درجه بخیسانید و مدت دو تا سه ساعت‌‌ رها کنید. سپس با پارچه پشمی آن را خشک و براق کنید.

تمیز کردن نقره

اگر انگشتر نقره شما به هر دلیلی مثلا مجاورت با مایع سفید کننده (وایتکس) سیاه شد ناراحت نباشید، آن را مدتی داخل آبنمک غلیظ بیندازید، سپس چند دقیقه‌ای آن را محکم روی پرزهای فرش بکشید؛ مثل اول سفید می‌شود.
اگر گردنبند یا انگشتر نقره‌ای شما کدر شده است، باید آن‌ها را مدتی در آب لیمو بگذارید و سپس با آب گرم بشویید و بعد با یک تکه پارچه جیر آن‌ها را جلا دهید.
راه دیگر برای پاک کردن نقره این است که یک ظرف به حجمی که بتوان نقره‌ها را درون آن قرار داد تهیه کنید و مقداری سرکه در آن بریزید؛ ظرف را روی شعله گاز بگذارید تا بجوشد و بعد نقره‌ها را بیرون آورده، با آب بشویید و خشک کنید.
براق کردن طلا و جواهر
- مقداری خاک ارّه از نجاری‌ها تهیه کرده و طلا و جواهرات را درون خاک اره فرو کنید. سپس با خاک ارّه سطح آنها را مالش دهید. پس از پاک کردن طلا و جواهر از خرده‌های چوب، شفافیت و برق چشم‌گیری را مشاهده می‌کنید.
روش دوم استفاده از چرم و یا پاراچه ی نخی است. با مالش دادن یکی از آنها بر روی سطح طلا، برق و جلای خاصی ایجاد می‌شود.

تمیز کننده جواهر

یک چهارم پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی و سه چهارم پیمانه آب را با هم مخلوط کنید. جواهرات خود را در این مایع بخیسانید. پس از نیم ساعت با یک مسواک نرم روی سطوح جواهر را تمیز کنید. فراموش نکنید که فرمول مذکور برای تمیز کردن جواهرات بدل مناسب نیست.
تمیز کردن جواهرات بدل
برای تمیز کردن جواهرات قلّابی و به اصطلاح اتمی از جوش‌شیرین استفاده کنید. به این صورت که مقداری جوش‌شیرین را بر روی سطح نمناک برس مسواک ریخته و آن را به آرامی بر روی جواهرات مذکور بمالید تا براق شود.
تمیز کردن سنگ فیروزه
سنگ فیروزه از جمله سنگ‌هایی زینتی و با ارزش است که به علت خلل و فرج‌های زیادی که درون آن وجود دارد، نباید آن را با آب ‌شست. بنابراین آن را با پارچه‌های نخی و یا چرم جلا دهید.

 
درباره شرکت طراحی آرزین
 
درباره شرکت طراحی آرزین
شرکت آرزین از سال 1388 شروع به فعالیت نموده و تاکنون در زمینه های طراحی و ساخت قالب های طلا و جواهر  ، پرینت فایل های سه بعدی ، پخت و برش پلاستیک به صورت حرفه ای و آموزش طراحی و مدلسازی طلا و جواهر با کامپیوتر فعالیت دارد.
 
اطلاعات تماس
 
شرکت طراحی آرزین
آدرس : تهران - 15 خرداد غربی - کوچه بادامچی - بن بست حمام تابش - پلاک 8 واحد 5
تلفن : 55804520- 55804108
موبایل : 09123189811
ایمیل :